Elewacje wentylowane

Jaki materiał wybrać

Czym się kierować przy wyborze okładziny aluminiowej na elewacje zewnętrzne

Rola okładzin w architekturze odgrywała kluczową rolę od czasów starożytnych. Starożytni Grecy budowali swoje świątynie z czystego marmuru.  Partenon, wierzchołek ważnej serii pozostawionych nam świątyń, jest wykonany w całości z marmuru pentelickiego, wydobywanego z kamieniołomów góry Pentelic niedaleko Aten. Jesteśmy w V wieku p.n.e. i jak na tak ważne realizacje konstrukcja i forma były idealnie dopasowane.
Uważa się jednak, że już w tym czasie świątynie miały część zewnętrznych elewacji i powierzchnie wewnętrzne ozdobione kolorowymi sztukateriami, aby nadać reliefowi i rozpoznawalności tryglify, metopy i cały tympanon. Z biegiem czasu dekoracje stawały się coraz bardziej materialne i fizyczne, aż stały się prawdziwymi pokryciami.
Panteon w Rzymie był pokryty płytami i innymi elementami z brązuTego samego nie można dziś docenić, ponieważ zostały one usunięte i przetopione pod budowę innych dzieł i artefaktów, takich jak na przykład cała artyleria armat zamówiona przez Urbana VIII.

EWOLUCJA OKŁADZIN ELEWACYJNYCH TRWA …

W końcu dochodzimy do XVI wieku i tutaj możemy docenić jedną z najbardziej kultowych architektur tamtych czasów: Palazzo Strozzi we Florencji.

Budynek, o którym mowa, daje nam poczucie masywnej i imponującej fizycznej obecności.Mocno tłoczone boniowanie daje nam wszystkie typowe odczucia dla pewnej epoki, reprezentatywnej dla schyłku wczesnego renesansu. Cóż, wszystkie elewacje są wykonane z kamienia okładzinowego obrobionego i umieszczonego ad hoc.
Ten końcowy rezultat został osiągnięty dzięki współpracy architektów, którzy opracowali projekty elewacji , doświadczonych kamieniarzy, którzy wydobyli i rozłupali kamień na bloki, wykwalifikowanych kamieniarzy, którzy opracowali szkice na miarę i we właściwy sposób, a wreszcie mistrzów stoczniowych, którzy położyli elementy kamienne, tworząc cud, który dziś doceniamy.
Obecnie okładziny są często niezbędnym sposobem tworzenia architekturyW rzeczywistości obecne technologie budowlane, takie jak stal i żelbet, pozwalają nam wznosić budynki szybko i po obniżonych kosztach. Możemy zintegrować okładzinę zaprojektowaną i stworzoną specjalnie dla budynku z ramą nośną budynku , bawiąc się powierzchniami, bryłami, teksturami i materiałami.
Projekt nie jest już odrębnym elementem i tylko przykryciem, ale nierozerwalnym mariażem, który prezentuje wyjątkowy rezultat.

ALUMINIUM: DOSKONAŁE ROZWIĄZANIE DO TWORZENIA OKŁADZIN ELEWACYJNYCH ?

W świetle tego, co zostało powiedziane, nie możemy nie wspomnieć o aluminium. Jest to niezwykle wydajny materiał z wielu punktów widzenia.
Aluminium jest pierwiastkiem chemicznym układu okresowego pierwiastków. Oznacza to, że w naturze występuje jako materiał izolacyjny i nie tworzy cząsteczek poprzez wiązanie ich atomów z atomami innych pierwiastków. Pozyskuje się go z boksytu, który występuje w dużej mierze w skorupie ziemskiej , konkretnie w ilości około 8 procent. Może być poddawany wielu procesom, takim jak odlewanie, kucie, wytłaczanie, formowanie i inne.
Dlaczego jest to bardzo wydajny materiał w dziedzinie powłok? Przyjrzyjmy się razem kilku konkretnym punktom na ten temat.

WŁAŚCIWOŚCI MECHANICZNE

Aluminium jest materiałem o właściwościach konstrukcyjnych. Aby lepiej zrozumieć ten aspekt, wprowadzimy moduł sprężystości zwany także modułem Younga.Jest to parametr, który wiąże naprężenia działające na materiał z jego odkształceniem, a przy tych samych naprężeniach materiał o wyższym module sprężystości odkształca się mniej. I odwrotnie, materiał o niższym module sprężystości odkształca się bardziej. Dlatego moduł sprężystości wskazuje na zdolność materiału do wytrzymanianaprężeń zewnętrznych przy założeniu minimalnych odkształceń zgodnych z użytkowaniem.  

Otóż ​​dla aluminium mamy wartość E=690000 daN/cmq. To około 1/3 stali, metalu konstrukcyjnego, dlatego możemy powiedzieć, że jest to materiał, który dobrze zniesie  działania, które mogą oddziaływać na okładzinę elewacyjną. Takich jak np. obciążenie wiatrem i śniegiem w przypadku zbliżonych powierzchni.

WAGA

Chociaż aluminium jest bardzo odporne na obciążenia, jest jednak dość lekkie: 2700 daN/mc. Stal jest znacznie cięższa: 7850 daN/mc. Czynnik ten decyduje o dobrym wyniku na zadowalającym poziomie technologicznym.
W rzeczywistości lekka powłoka mocowana systemami suchymi jest łatwiejsza w montażu i demontażu , a co za tym idzie, montaż i wszelkie prace konserwacyjne są ułatwione.

TRWAŁOŚĆ I ODPORNOŚĆ NA WARUNKI ATMOSFERYCZNE

Aluminium bardzo dobrze znosi zmienne warunki atmosferyczneW rzeczywistości dobrze radzi sobie z ciepłem, zimnem, wilgocią i światłem słonecznym. Nie toleruje agresywności promieni ultrafioletowycha także tworzy bardzo cienką powierzchniową patynę tlenku, która chroni spodnią część metalową.
Wszystko to umożliwia wytwarzanie stabilnych i niezmienionych estetycznie systemów powłokowych.

ALUMINIOWE ROZWIĄZANIA DLA ELEWACJI WENTYLOWANYCH: NIEKTÓRE PROPOZYCJE I UWAGI

Oceńmy teraz tylko kilka możliwości, które można wykorzystać w projekcie wentylowanej elewacji aluminiowejDostępnych jest wiele opcji odpowiednich do zagwarantowania funkcjonalności i estetyki projektu.

Malowane proszkowo aluminium można obrabiać na różne sposoby. Aluminiowe panele elewacyjne MonoClad® malowane są bardzo wysokiej jakości proszkami poliestrowymi nakładanymi w sposób ciągły, a więc bez żadnych przerw, które pogarszają ostateczny wygląd powierzchni.  Aluminium można zginać, odkształcać i kształtować zgodnie z określonymi wymaganiami projektowymi. Istnieje możliwość zamówienia wszystkich kolorów według licznych klasyfikacji: RAL, NCS, Pantone i inne.
Aluminium wstępnie malowane pozwala na zachowanie wysokiego standardu jakościowego w zakresie poszanowania środowiska, szczególnie w zakresie problemów związanych z  post-malowaniem. Na przykład LZO, czyli lotne związki organiczne, są redukowane prawie do zera. Ciągła obróbka od początkowej taśmy metalowej do produktu końcowego zapewnia wyższą jakość niż aluminium malowane postojowo.

Kompozytowe panele aluminiowe składają się z dwóch arkuszy aluminiowych umieszczonych na powierzchniach czołowych panelu polietylenowego. Dzięki temu element uzyskuje większy moment bezwładności i staje się w stanie lepiej przenosić działające na niego naprężenia.

Właściwości ognioodporne można poprawić dzięki wersji ognioodpornej, a jej stosunek jakości do ceny jest bardzo konkurencyjny.

OD POMYSŁU DO MONTAŻU:

Tak jak w przeszłości aktorami wielkich katedr byli architekci, kamieniarze i mistrzowie murarstwa, którzy swoją mądrością pozostawili nam cuda, które podziwiamy do dziś. Kim są współcześni architekci, kamieniarze i mistrzowie budownictwa?
Aluminium jest innowacyjnym, elastycznym , kreatywnym i wytrzymałym materiałem. Jednak, podobnie jak wszystkie najnowocześniejsze rozwiązania, wymaga pewnych niezwykłych, specyficznych umiejętności i procesów. Z tego powodu wskazane jest, aby towarzyszyli Ci w drodze partnerzy, którzy są w stanie najlepiej poprowadzić ten proces.
Jeśli jesteś architektem i tworzysz w głowie pomysł na projekt elewacji wentylowanej z aluminiowych paneli, pomysłowy wzór, oszałamiającą teksturę powierzchni, możesz otrzymać pomoc w opracowaniu spójnego i funkcjonalnego projektu technologicznego.

Imperfectly elewacje wentylowane,  będzie w stanie konkretnie wesprzeć Cię we wszystkich skomplikowanych krokach, które wymagają doświadczenia i opanowania tematu. Będzie Cię wspierał , najpierw słuchając Twoich potrzeb i pomysłów. Może polecić odpowiedni materiał dla Twojej wizji. Następnie wspólnie z Państwem opracuje projekt technologiczny w celu osiągnięcia rozwiązań dostosowanych do indywidualnych potrzeb , pomagając Państwu wyspecjalizowanymi technikami. Wszystko odbędzie się z możliwością wykorzystania najnowocześniejszych technologii. Ostateczny produkt będzie wynikiem produkcji wykonanej z dokładnością do milimetra i zostanie dostarczony na plac budowy w stanie gotowym do położenia. Na każdym etapie procesu możesz liczyć na stałą dostępność wyszkolonego i odpowiedzialnego personelu typowego dla partnera na najwyższym poziomie.