Elewacje wentylowane

Czym jest elewacja wentylowana i dlaczego warto ją zastosować ?

Zalety elewacji wentylowanych

Okładziny drewniane czy współczesne panele elewacyjne idealnie pasują do konstrukcji elewacji wentylowanej. Czym właściwie jest elewacja wentylowana? Koncepcja elewacji wentylowanej powstała w Norwegii. Technikę budowania zewnętrznych ścian obłożonych drewnem z otwartą przestrzenią w górnej i dolnej części elewacji służących do odprowadzania wody po raz pierwszy zastosowano w budynkach magazynowych. W późniejszym okresie badania naukowe wykazały, że elewacje wentylowane mają wiele zalet.

Czym jest elewacja wentylowana ?

Elewacja wentylowana to konstrukcja elewacyjna ze szczeliną powietrzną pomiędzy warstwą izolacji, a okładziną elewacyjną.
Otwarta przestrzeń w górnej i dolnej części elewacji pozwala w naturalny sposób wentylować elewację.
Elewację wentylowaną traktować można jako ochronę przeciwwilgociową: chroni budynek przed warunkami atmosferycznymi, jednocześnie tworząc zdrowy klimat w pomieszczeniach. Dlatego technika budowy elewacji wentylowanych często określana jest jako okładzina przeciwdeszczowa.

Dlaczego warto zastosować elewację wenytylowaną?

Badania naukowe pokazują, że elewacja wentylowana ma wiele zalet i przewyższa inne technologie budowlana.
Kiedy elewacja z cegły lub betonu wystawiona jest na działanie deszczu, ze względu na porowatość materiałów może zachowywać się jak gąbka i absorbować wilgoć.
W tym samym czasie elewacja wentylowana umożliwiają odprowadzenie wody z pustej przestrzeni, a pozostała wilgoć odparowuje.
Elewacja może zostać zawilgocona przez przedostającą się szczelinami wodę, ale wilgoć ta szybko odparuje dzięki cyrkulacji powietrza w przestrzeni wentylacyjnej.

Wentylowane konstrukcje elewacyjne, a klimat wewnątrz budynku.

Stosowanie elewacji wentylowanych pomaga stworzyć zdrowy klimat w pomieszczeniach domów modułowych. Jak to działa ?
Elewacja wentylowana ogranicza bezpośrednie oddziaływanie promieni słonecznych.
W okresie letnim dzięki stałemu przepływowi chłodzącego powietrza ściany nie nagrzewają się tak bardzo jak w innych technologiach elewacyjnych.
Dzięki dobrze zaprojektowanej i dobrze wykonanej elewacji wentylowanej można zapobiec negatywnym skutkom kondensacji, ponieważ woda wysycha lub wycieka. Nie występują problemy z glonami i wilgocią, a pleśń nie może się rozwijać, ponieważ elewacja „oddycha ”. Kolejna zaletą elewacji wentylowanych jest poprawa efektywności energetycznej budynku oraz oszczędności finansowe uzyskane poprzez zmniejszenie wykorzystania energii dla ogrzewania lub chłodzenia budynku.
System elewacji wentylowanych zapewnia nie tylko oszczędność energii, ale także lepszą izolację akustyczną i termiczną, prowadzącą do uzyskania większego komfortu wewnątrz budynku.

Dobrze izolowane elewacje wentylowane

Elewacja wentylowana to ogólne określenie konstrukcji elewacyjnych, w których występuje równomierna szczelina wentylacyjna między okładziną elewacyjną i warstwą termoizolacyjną, która zabezpiecza konstrukcję przed wilgocią.
W konstrukcji elewacji wentylowanej, właściwa okładzina elewacyjna mocowana jest do konstrukcji nośnej przez warstwę termoizolacyjną. Szczelina wentylacyjna połączona jest ze środowiskiem zewnętrznym poprzez otwory nawiewne przy dolnej krawędzi i otwory wywiewne przy górnej krawędzi ściany lub jej fragmentów (np. dodatkowa wentylacja otworów na kondygnację połączonych z otworami okiennymi i drzwiowymi),zapewnia to ciągłą naturalną cyrkulację powietrza.

konstrukcja elewacji wentylowanej

Elewacje wentylowane charakteryzują się wieloma cechami różnych komponentów systemu zależne od producenta.
Niejednokrotnie utrudnia projektantowi osiągnięcie wszystkich celów wyznaczonych dla powierzchni zewnętrznej.
W wielu przypadkach projektowanie elewacji zaczyna się od wyboru okładziny elewacyjnej, po której następuje projektowanie konstrukcji, a dopiero na samym końcu zwraca się uwagę na materiał izolacyjny odpowiedni dla wybranego systemu.
Chociaż izolacja konstrukcji projektowana jest jako ostatnia, odgrywa ważną rolę w ociepleniu, zabezpieczeniu ogniowym i przreciw wilgoci.

Wytyczne projektowe dla elewacji wentylowanych

Elewacja wentylowana może być projektowana zarówno do nowych budynków, jak i do modernizacji istniejących.
Ważne jest, aby zapoznać się z ogólnymi i lokalnymi przepisami budowlanymi, w szczególności w zakresie konstrukcyjnym, termicznym, przeciwpożarowym i hałasu.

Przegrody elewacji wentylowanej

Zalety elewacji wentylowanych:

• Okładzina zewnętrzna ze szczeliną wentylacyjną zapewnia długowieczność konstrukcji zabezpieczenie przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi i wilgocią.
• Dobrze dobrany system konstrukcji i materiały izolacyjne pozwalają uzyskać prawie dowolną pożądaną wartość U.
• Proste rozwiązania do renowacji elewacji dzięki możliwości regulacji podkonstrukcji
• Zrównoważona konstrukcja dzięki długiej żywotności i niskim kosztom konserwacji koszty i oddzielne warstwy nadające się do recyklingu
• Ochrona przeciwpożarowa poprzez odpowiedni dobór materiałów