Elewacje wentylowane

Czym jest elewacja wentylowana i dlaczego warto ją zastosować ?

Zalety elewacji wentylowanych

Okładziny drewniane czy współczesne panele elewacyjne idealnie pasują do konstrukcji elewacji wentylowanej. Czym właściwie jest elewacja wentylowana? Koncepcja elewacji wentylowanej powstała w Norwegii. Technikę budowania zewnętrznych ścian obłożonych drewnem z otwartą przestrzenią w górnej i dolnej części elewacji służących do odprowadzania wody po raz pierwszy zastosowano w budynkach magazynowych. W późniejszym okresie badania naukowe wykazały, że elewacje wentylowane mają wiele zalet.

Czym jest elewacja wentylowana ?

Elewacja wentylowana to konstrukcja elewacyjna ze szczeliną powietrzną pomiędzy warstwą izolacji, a okładziną elewacyjną.
Otwarta przestrzeń w górnej i dolnej części elewacji pozwala w naturalny sposób wentylować elewację.
Elewację wentylowaną traktować można jako ochronę przeciwwilgociową: chroni budynek przed warunkami atmosferycznymi, jednocześnie tworząc zdrowy klimat w pomieszczeniach. Dlatego technika budowy elewacji wentylowanych często określana jest jako okładzina przeciwdeszczowa.

Dlaczego warto zastosować elewację wenytylowaną?

Badania naukowe pokazują, że elewacja wentylowana ma wiele zalet i przewyższa inne technologie budowlana.
Kiedy elewacja z cegły lub betonu wystawiona jest na działanie deszczu, ze względu na porowatość materiałów może zachowywać się jak gąbka i absorbować wilgoć.
W tym samym czasie elewacja wentylowana umożliwiają odprowadzenie wody z pustej przestrzeni, a pozostała wilgoć odparowuje.
Elewacja może zostać zawilgocona przez przedostającą się szczelinami wodę, ale wilgoć ta szybko odparuje dzięki cyrkulacji powietrza w przestrzeni wentylacyjnej.

Wentylowane konstrukcje elewacyjne, a klimat wewnątrz budynku.

Stosowanie elewacji wentylowanych pomaga stworzyć zdrowy klimat w pomieszczeniach. Jak to działa ?
Elewacja wentylowana ogranicza bezpośrednie oddziaływanie promieni słonecznych.
W okresie letnim dzięki stałemu przepływowi chłodzącego powietrza ściany nie nagrzewają się tak bardzo jak w innych technologiach elewacyjnych.
Dzięki dobrze zaprojektowanej i dobrze wykonanej elewacji wentylowanej można zapobiec negatywnym skutkom kondensacji, ponieważ woda wysycha lub wycieka. Nie występują problemy z glonami i wilgocią, a pleśń nie może się rozwijać, ponieważ elewacja „oddycha ”. Kolejna zaletą elewacji wentylowanych jest poprawa efektywności energetycznej budynku oraz oszczędności finansowe uzyskane poprzez zmniejszenie wykorzystania energii dla ogrzewania lub chłodzenia budynku.
System elewacji wentylowanych zapewnia nie tylko oszczędność energii, ale także lepszą izolację akustyczną i termiczną, prowadzącą do uzyskania większego komfortu wewnątrz budynku.