Cedr kanadyjski WRC

Cedr kanadyjski ( WRC Western Red Cedar )

Imperfectly Wood posiada w swojej ofercie Cedr Czerwony. Cedr Czerwony Kanadyjski jest jednym z najbardziej stabilnych wymiarowo, trwałych i najlżejszych gatunków drewna iglastego. Cedr Czerwony Kanadyjski jest bardzo popularny w północno-zachodnim regionie Pacyfiku i Ameryce Północnej. Cedr Kanadyjski używany jest do między innymi produkcji gontów, elewacji drewnianych i mebli.

WYGLĄD – Jako drzewo, Cedr Czerwony ma kształt stożkowaty / piramidalny, często bardzo wysoki (do 65 m) z ciemnoczerwono-brązową, głęboko teksturowaną korą.
Korona drzewa jest często bardzo gęsta, a liście przypominają nieco liście paproci. Po ścięciu drzewa, drewno ma różne kolory, od jasnobrązowego po głębokie, ciemnoczerwone odcienie.

STARZENIE SIĘ – Niezabezpieczone i niepoddane obróbce drewno szybko blaknie i przybiera srebrzysto-szary kolor.
Kolor i wzór jest bardzo pożądany jako materiał elewacyjny i często wystawia się go na działanie czynników zewnętrznych w celu uzyskania starszego wyglądu.

TRWAŁOŚĆ – WRC to naturalnie trwałe drewno iglaste zawierające oleje (Thujaplicans i Phenolics), które zapobiegają rozkładowi drewna powodowanemu przez owady, wodę i grzyby. Wydzielanie żywic zwiększa się z czasem, co prowadzi do dłuższej żywotności drewna – szczególnie zalecany w zastosowaniach zewnętrznych.

WAGA – Średnia waga suszonego Cedru Czerwonego Zachodniego wynosi około 370 kg/m3 i jest jednym z lżejszych gatunków drewna. W porównaniu z Dębem Czerwonym, który waży około 730 kg/m3, Cedr Czerwony jest o połowę lżejszy. Waga liczona średnio przy wilgoci 8%-12%.

STABILNOŚĆ WYMIAROWA – WRC ma bardzo niski współczynnik skurczu i jest znacznie lepszym materiałem od innych drzew iglastych pod względem odporności na wypaczanie i skręcanie.

PRZEWODNOŚĆ CIEPLNA – niska gęstość WRC daje mu wysoką wartość izolacji termicznej. Cedr Kanadyjski zawiera dużą iolość wnęk komórkowych. W suchym drewnie wnęki te są wypełnione powietrzem, które jest jednym z najlepszych izolatorów termicznych.

Cedr Kanadyjski elewacje drewniane

Cedr Czerwony z sękami

Cedr sękaty ma bardziej rustykalny wygląd i dostarczany surowy jako tarcica.

Cedr Czerwony elewacje drewniane

Cedr Czerwony bezsęczny

Cedr bezsęczny ma znikomą ilość sęków i jest materiałem najwyższej jakości.